KRÁSA A ZDRAVIE VYCHÁDZAJÚCE ZVNÚTRA

To, že bylinky blahodárne pôsobia na náš organizmus je všeobecne známe. Obsahujú aktívne zložky, ktoré svojím pôsobením podporujú uzdravovanie alebo hojivý proces. Najelementárnejším spôsobom ako tieto látky dostať do tela je nazbierať si potrebné rastlinky, usušiť a uvariť si z nich čaj.

citron

Niekedy aj tie úplne najobyčajnejšie a najbežnejšie rastlinky sú pre nás tou najlepšou voľbou.
Pamätáte sa na svoje detstvo u babičky a jej lipový alebo harmančekový čaj? Alebo na svoju mamu ako vám proti kašľu pripravila sirup z cibule? Týchto liečivých a podporných rastlín je veľa a môžem ich smelo nazvať aj všeliekmi pre svoju univerzálnosť a široký záber.

Niekoľko z nich nájdete aj na tejto stránke

Liečivé rastlinné zložky pôsobia na ľudský organizmus rozličným spôsobom. Preto je vhodné pri ich výbere vychádzať zo všeobecných znalostí.
Organické zlúčeniny v rastlinách sa delia na primárne a sekundárne, z ktorých niektoré majú cenný špecifický účinok.

heřmánek

Glykozidy
Sú organické látky s veľmi rozdielnym účinkom, preto sa ešte delia do ďalších podskupín. Z nich sú najdôležitejšie látky pôsobiace protizápalovo, antipyreticky (kyselina salicylová), spazmolyticky a diureticky.

Triesloviny
Inak nazývané aj taníny sú jednou z hlavných účinných zložiek rastlín. Zvyšujú odolnosť kapilárnych stien, zmenšujú ich priepustnosť a zvyšujú absorpciu vitamínu C. Majú sťahujúci účinok na tkanivá a cievy. Na vnútorné použitie sú vhodnejšie rastliny obsahujúce katechínové triesloviny.

Alkaloidy
Všeobecne sú alkaloidy produktmi rozkladu bielkovín v rastlinnom organizme. Vo veľkých dávkach sú nebezpečné ale v malých množstvách majú liečivý účinok na centrálny nervový systém človeka pričom ho buď aktivujú alebo utlmujú. Najznámejšie sú solanín (zemiaky, paradajky) alebo atropín (ľuľkovec zlomocný, durman obyčajný).

Éterické oleje
Niektoré z rastlín obsahujú aj prchavé aromatické látky nazývané silice (éterické oleje). Účinok na ľudský organizmus je hlavne antibakteriálny a dezinfekčný, či už pri vnútornom alebo vonkajšom použití.

Mikroelementy
Rastliny obsahujú aj prvky, ktorých prítomnosť zvyšuje liečebné účinky vitamínov a spôsobuje, že je ich možné užívať vo vyšších dávkach. Prijímanie týchto mikroprvkov z rastlinných organizmov je omnoho efektívnejšie ako liečenie čistými chemickými látkami.

česnek

Fytoncídy
Tieto látky s rozličných chemickým zložením majú jedinečnú schopnosť usmrcovať niektoré mikroorganizmy. Fytoncídy majú vlastnosti éterických olejov a nájdete ich takmer vo všetkých rastlinách. Medzi najznámejšie patrí napríklad cesnak, cibuľa, pór, chren alebo borovicové výhonky.