Umenie propagandy


Umenie?
Jednou z definícií umenia je: produkt ľudskej tvorivosti. Kde je ale hranica určujúca a vymedzujúca pravidlá, podľa ktorých možno povedať čo je a čo nie je umenie? Úprimne povedané, neexistuje. Ak sa pozrieme na gýč alebo abstraktné formy tvorivej činnosti, môže nám byť jasné prečo. Kam ale zaradiť ten plagát, volebný billboard alebo reklamu? Dohady o tom, čo vlastne propagande je, sa vedú už dekády a odpoveď stále nemáme.

grafika

Dobro a zlo
Väčšine ľudí pri slove propaganda ihneď napadnú veci ako politika, vymývanie mozgov, falošné správy. Hoci je pravdou, že najväčšie zdroje sa posielajú na politickú propagandu, nie je politika jedinou sférou aplikácie, no zato najrozšírenejšou pokiaľ ide o históriu. Ako môžeme hovoriť o dobre a zle? Keď sa povie zlo, mnohým sa vybaví meno Joseph Goebbels či komunistická propaganda. S hľadaním dobra to už také jednoduché nie je. Morálna otázka stojí na každom jednotlivcovi, je dobré propagovať náboženstvo, lieky, hnutia, zákazy/povolenia?  

plakát

Propaganda a lživé správy
V súčasnosti sa k nám cez rôzne médiá dostáva množstvo informácií, ktoré okrem chceného alebo nechceného spracovania, musíme aj vyhodnotiť ako pravdivé či nepravdivé. Záleží len na človeku, ktorú stranu mediálneho konfliktu bude počúvať, no vždy ho niekto, aspoň v niečom, oklame. Je to jednoducho fakt, s ktorým je potrebné sa zmieriť. Rovnako ako sa nedá veriť všetkému, čo vidíme v televízii alebo čítame v novinách, tak nemôžeme všetko považovať za isté klamstvo. Jedinou pomôckou je nájsť si zdroj noviniek, čo sa dá nazvať spoľahlivý.

korupce

Čo vyvodiť?
Chce to poriadnu dávku talentu aby vás obraz či hudba zaujala a to isté platí aj v prípade propagandy.Stačí sa pozrieť na plagáty alebo reklamné spoty, kompozícia, farby, herci/neherci, to všetko si vyžaduje rovnaké myslenie ako pri práci so štetcom či notami. Z tohto ohľadu môžeme hovoriť o umení. Obsah je tiež práve tak diskutabilný maľba či text pesničky, kontroverzia vždy bola súčasťou každého umeleckého odvetvia. Vyvstáva tu ešte jedna otázka a to, či je reklama propagandou? Zamyslime nad tým ako veľmi sa nás snaží, napríklad, o najlepšom čistiacom prostriedku, že je jediným kvalitným a dostupným riešením. Cítite ten pokus absolútne zmeniť váš názor? Na tom niečo bude. Uzavrime to slovami britského básnika W. H. Audena: Propaganda je monológ, hľadajúci ozvenu a nie odpoveď.