Bývanie v prírode má pozitívne účinky na vaše zdravie


Chcete mať šťastnejší život a byť schopnejší zvládať stres ? Áno, všetci vieme aké dôležité je mať správnu stravu, cvičiť, meditovať a tak ďalej. Vedeli ste ale, že ak žijete v blízkosti prírody vaše zdravie má potenciál sa zlepšiť ? Žiť v blízkosti lesa sa stáva novým trendom, ktorý zanedlho bude v plnej sile aj u nás.

chata

Inštitút Maxa Plancka prišiel s výsledkami dlhodobej štúdie, ktorej výsledky hovoria jasnou rečou. Pobyt v lese alebo pri lese, dokáže znížiť úrovne stresu a zlepšiť zdravotný stav ľudí. To, že príroda a pobyt v nej nám prospieva nie je žiadna novinka. Fakt, že je to ale vedecky dokázané dáva tomuto tvrdeniu novú váhu. Konkrétna spomínaná štúdia sa zaoberala vplyvom lesa na ľudí. Zistilo sa, že ľudia žijúci v mestách sú omnoho náchylnejší na psychické ochorenia ako je napríklad chronická úzkosť, depresia, schizofrénia a chronický stres. Štúdia dokazuje, že pobyt v lese nielenže pomáha predísť takýmto ochoreniam, ale pomáha aj zmierňovať ich symptómy.

vila

Dokonca aj ľudia žijúci v meste s dostatkom zelene v podobe parkov, lesíkov a pod. vykazovali v štúdii nižšie riziká psychických ochorení. Najvýznačnejšie to bolo viditeľné na jednotlivcoch s chronickým stresom a úzkosťou. Zdravotný stav týchto ľudí sa zlepšoval na mnohých úrovniach vďaka pobytu vo viac prírodnom prostredí. Na zníženie stresových hormónov v tele stačí už niekoľko hodinový pobyt v lese. Samozrejme, čím dlhšie, tým lepšie.

usedlost

Záverom štúdie je, že život a bývanie v lese má širokospektrálne účinky na ľudskú psyché, a môže nielen predísť mnohým duševným ochoreniam, ale aj zmierniť symptómy u ľudí, ktorí takýmito ochoreniami trpia. Urobte teda aj vy niečo pre svoje zdravie a doprajte si trochu prírody vo svojom bývaní. Možno začnete dovolenkovým pobytom v prírode a prerastie to až do štádia, keď budete les považovať za svoj domov.