Ako poslať chrbticu do polepšovne

Tieto a ďalšie prípady určite počúvate z každej strany priam dennodenne. Sú súčasťou dnešného uponáhľaného a stresujúceho života.

Ako s tým súvisí stres?
Pocity a nálada sú veľmi dôležité v celom našom živote. Svojou náladou viete ovplyvniť nielen svoje okolie, ale aj svoj zdravotný stav. Existuje mnoho publikácii, ktoré vám dokážu priamu súvislosť medzi zdravím a stresujúcim životom. Ale na to, aby ste v to uverili, stačí keď sa poobzeráte okolo seba. Akí sú ľudia okolo vás? Kľudní, vyrovnaní so životom, pomalí, trpezliví? Skúste sa nad tým zamyslieť…

kosti

Chrbtica
Chrbtica nesie váhu celého tela a bez nej by sme nemohli existovať. Je pevnejšia ako oceľová tyč a aj napriek tomu je ohybná. Ak s ňou zaobchádzate s citom, bude nám slúžiť celý život.

Ako sa o ňu starať?
Starostlivosť o chrbát nie je záležitosťou jedného razu. Treba sa o ňu príkladne starať neustále. Keď sa vám zlomí ruka, ľahko sa to zrastie, hoci to mesiac trvá. Ale keď sa vám niečo stane s chrbticou nemáva to ľahké následky. Ak áno, môžete byť neuveriteľne šťastní.

Drobné rady
Státie a sedenie nie je pre ňu prirodzené. Najprirodzenejšia je chôdza. Preto ak je to možné, vyhýbajte sa týmto dvom činnostiam. Hm, ale ako sa tomu vyhnúť, keď mám sedavé zamestnanie? V tom prípade treba sedieť vzpriamene a nehrbiť sa. Ak pracujete na počítači, treba si nastaviť výšku monitoru do výšky očí. Je to nesmierne dôležité, aby ste nemuseli namáhať krčnú chrbticu.

posilování

Typický „dievčenský sed“ nie je vôbec vhodné praktizovať. Chrbtica je v tomto sede vykrivená. Sedieť by ste mali vzpriamene (ako som už spomínala) a nohy by ste mali rozkročené v 90 stupňovom uhli. Nosenie kabelky na jednom pleci alebo akékoľvek dlhodobé jednostranné zaťažovanie je potrebné úplne odstrániť, aby ste si nepoškodili chrbticu natrvalo. Ak si kupujete batoh, treba dbať na to, aby bol dôkladne vystužený.

Pri prechádzku v prírode sa nedívajte do zeme (alebo skôr do mobilu, čo je teraz „modernejšie“). Venujte svoju pozornosť činnostiam, čo práve vykonávate. Sústreďte sa na ne na 100 %. Budete efektívnejší, viac stihnete a odbúrate stres.
Ak chrbtica začína bolieť, venujte tomu dostatočnú pozornosť! Sú to prvé varovné signály. Starostlivosť nekončí prehltnutím tabletku. Najlepšie bude, ak si preštudujete cviky na chrbticu. Verím, že si moje rady zoberiete k srdcu a ľudí, ktorý si nesú svoj kríž na krížoch (alebo na chrbtici, ale takto to znie lepšie) bude čo najmenej.

Tieto drobné krôčiky vám prispejú k zdravému a šťastnému životu, pretože zdravé = krásne! O tom vám povie aj tento článok: