Paláce pre ľudí – kultúra v metre


Moskva je nádherné mesto. Chrámy, námestia, ulice,… čo je ale ľudskému oku ukryté je podzemie Moskvy. Stanice metra v tejto metropole sú skvostnými a jedinečnými palácmi pre ľudí. Zabudnite na grafity a nevkusné čarbanice na stenách. Zavrite oči a predstavte si komnaty v zámkoch s vysokými stropmi, nádhernými lustrami, súsošia a obrazy na stenách vykladaných mramorom a vytrážové okná … presne takto vyzerajú stanice metra v Moskve.

metro

Najkrajšie stanice na svete.
Pojem kultúra cestovania pri pohľade na moskovské metro nadobudne úplne iný rozmer. Vo väčšine miest sú ľudia radi, keď sú stanice čisté a bezpečné. Tie moskovské sú o pár úrovní vyššie. Prvé stanice, ktoré tu postavili na Vás dýchnu luxusom a prepychom. Farebné mramorové steny, podlaha zo žuly, nástenné maľby, sochy, vysoké klenby, stĺpy s mramorovými reliéfmi, nájdete tu aj smalt a drahé kamene. Pravda je, že všetky sochy a maľby sú vedené v duchu socialistickej éry, ale eleganciu a exkluzivitu cítite aj v tom najodľahlejšom kúte stanice.

chodba

Každá stanica je inak navrhnutá. Jedna je z ružového vápencu s modro-šedým mramorom a s podlahou zo šedej žuly, v ďalšej nájdete sklenené farebné mozaiky.
Najkrajšia stanica Moskvy, ale aj sveta má názov Mayakovskaya – vysoké stĺpy z nehrdzavejúcej ocele s ružovým rodonitom, steny zo sivého mramoru a ružovo – biela mramorová podlaha.

moskva

Časom ale sovietska vláda upustila od stavania týchto podzemných palácov. Miesto umenia a luxusu uprednostnila počet kilometrov a pustila sa do rýchleho rozvoja infraštruktúry v meste. Ale tie najkrajšie stanice sú priamo v meste.
Zaujímavosťou a už aj tradíciou v Moskve je akcia, ktorú organizujú každý rok pri príležitosti výročia otvorenia moskovského metra – 15. mája 1935. V tento deň tu jazdí metro, v ktorom nájdete repliky obrazov slávnych svetových maliarov. Cesta do práce sa tak stane pre každého umeleckým zážitkom. 
Ak túžite vidieť originálne obrazy maľované na plátne, stačí navštíviť Ermitáž. Nájdete ich oveľa viac.