Šikana nie je nikdy neaktuálna

Kto si ňou prešiel vie, aké peklo v sebe obnáša.  Nie je to len o tom nemať kamarátov alebo byť introvert. Ročne sa deti vzdávajú a páchajú samovraždy, takže tento problém siaha hlboko a jeho riešenie je v nedohľadne. Ako pomôcť nie len svojmu potomkovi, ale všetkým žiakom? Šikana totiž prichádza v rôznych formách a bežne sa stávajú jej strojcami aj samotní učitelia.

šikana

Ako ju spoznať?
Čím staršie dieťa, tým je to ťažšie. Samozrejme, mať s ním otvorený, úprimný a kamarátsky vzťah je veľké plus. Malé deti väčšinou nepríjemné spomienky zo školy zaženú a ignorujú ich počas celého dňa, ktorý netrávia v škole. Ťažkosti nastupujú až keď prichádza pondelok a dcéra či syn je nútený sa na vyučovanie vrátiť. Často simulujú rôzne zdravotné ťažkosti alebo jednoducho mávajú nočné mory. Neraz sa stav premietne do zdravia, kedy môžu trpieť na nešpecifické bolesti alebo zažívacie či dýchacie ťažkosti. Teenageri si naopak hrôzu, ktorú prežili premietajú dookola v hlave. Aj preto bývajú depresívni, izolujú sa a správajú sa riskantnejšie. Pri akejkoľvek väčšej zmene správania je na čase sa porozprávať.

Riešte to!
To najhoršie, čo môžete spraviť, je ignorovať problém. Aj keď nemáte pocit, žeby sa niečo stalo, alebo sa vám zdá daná udalosť bezvýznamná, mnoho obetí buď mlčí alebo príbeh pozmení. Prečo? Ľudia často berú šikanu ako ich vlastnú prehru a poníženie aj keď to tak nikdy nie je. Preto by ste si to mali uvedomiť a vysvetliť to každému, kto má v danej veci prsty. Určite je nutné kontaktovať učiteľa, v horšom prípade riaditeľa, ak ide o šikanu od profesorov.

zoufalost

Pomôžte sa mu s tým vysporiadať
Detská psychika je krehká a akékoľvek podnety ju dokážu do budúcnosti zjazviť. Preto nepodnecujte následky. Čím je mladší vek, tým je to horšie. Často stačia otvorené rozhovory v rodine, najlepšie s oboma rodičmi. Ak nezaberá toto, vyhľadajte psychológa. Pri zmene školy alebo aj po vyriešení situácie bude viac ako prospešný. Samozrejme, že sa snažte poskytnúť svoj pohľad na vec. Ako starší a skúsenejší svojimi názormi môžete viac pomôcť ako uškodiť.