Vzdelávanie na vysokých školách


Voľakedy išli maximálne dvaja žiaci z triedy. Tí najlepší. Ostatní išli pracovať. No dnes je to naopak. Maximálne dvaja žiaci z triedy nejdú na vysokú školu. Idú pracovať. Aj tí, čo na to nemajú, idú aspoň vyskúšať alebo proste nemajú predstavu o tom, čo by inak robili. Pretože, ešte nevedia, čo by ich bavilo.

studentky

Vytrvalosť sa vypláca
Od čias minulých sa toho veľa zmenilo a to aj na vysokých školách. Keďže na nich predtým študovalo menej študentov a teraz viac, musia urobiť vytriedenie. Vytriediť zrno od pliev. Alebo skôr – vydržia len tí najvytrvalejší. Pretože mala som spolužiačky, čo mali čisté jednotky a odišli z vysokej školy. A mala som spolužiačky, čo nepatrili ani zďaleka k najlepším a stále študujú. Vytrvalosť sa vypláca.

Skúsenosti na nezaplatenie
Pretože na vysokej škole sa stretnete s rôznymi situáciami. Keď viete všetko a aj napriek tomu vám skúšku nedajú. Keď neviete nič a usmeje sa na vás šťastie, pretože to vyučujúci vôbec nečíta a vy tam toho máte našťastie napísaného veľa. Nikdy neviete, čo môžete očakávať od daného vyučujúceho, preto sa radšej opýtajte starších spolužiakov. Tí vám povedia, aké skúsenosti mali oni s daným vyučujúcim. Rady, ktoré vám dajú, budú na nezaplatenie, lebo inak by ste na to museli prísť samy. Na vlastnej koži.

škola

Mlčanie nad zlato
Ani na vysokej škole to už nie je tak ako voľakedy. Dostanú sa tam mnohí ľudia, čo tam nemajú čo robiť a nakoniec si spravia aj doktorát a učia vás. To však nie je všetko. Pretože, ak sa stretnete s takým ako ja, nezávidím vám. Vyvyšovanie nad nás bolo na dennom poriadku. Hoci bol len o pár rokov starší ako my. Možno práve pre to. Urážal nás, keď sme sa opýtali nejakú otázku. No proste hrôza. Ale nemáte s tým čo spraviť, pretože sťažovaním dosiahnete jedine to, že to bude ešte horšie. Takže odporúčam myslieť si svoje, ale držať jazýček za zubami.
A mnohé z týchto situácii sa vám môžu, ale nemusia stať. Ja len opisujem, čo všetko možno budete musieť zažiť, ak sa vyberiete touto životnou cestou, či dráhou. Na konci vás však čaká sladká odmena…