Zažite letnú púť po Slovensku vo folklórnom ošatí!


Už od dávnych čias sme ako národ vynikali rozmanitou paletou vyplnenou hudobným či tanečným umením. To však nie je všetko. Spev slovenského ľudu sa stal dominantou od najstaršieho obdobia a preniká do povedomia celého obyvateľstva až dodnes. Hlasy s excelentnou farbou, dynamický tón a vášeň presakujúca na povrch každého jedného hrdla folklórnych nadšencov, sú jednoznačne známkami národného bohatstva, ktorými hýri slovenská zem. Úrodná kultúrna stránka krajiny ležiacej v srdci Európy sa teda rozhodne nedá prehliadnuť, tak ako hrdými vlastencami, tak i zahraničnými obdivovateľmi.

folklor

Kde sa vydať počas  letných dní?
Je známe, že jednotlivé kraje Slovenska vedú bohatú a výnimočnú históriu. Každý z nich by sme mohli charakterizovať ako územie s osobitými zvykmi a tradíciami, ktoré určitá časť obyvateľstva zachováva až do dnešného dňa. Staršia generácia sa snaží viesť svoje potomstvo cestou folklórneho života, ktorá vo svojej podstate zahŕňa kvantitu rozličných umeleckých telies, folklórnych súborov či amatérskych dedinských zoskupení, ktoré spája chuť spievať, hrať a tancovať. Práve takýmto spôsobom sa jednotlivé zhromaždenia podieľajú na formovaní kultúrneho opevnenia pre potechu ostatných. Pre tých, ktorí návštevou festivalov umožňujú svojmu telu i duchu relaxovať, nasávať melódie z rozdielnych kútov Slovenska a tak nechať preniknúť množstvo kultúrneho bohatstva priamo do jadra svojej osoby.

Nech sú letné mesiace pre vás radosťou!
Pripravili sme pre vás prehľad jednotlivých slovenských festivalov. Nechajte sa viesť melódiou huslí a razantným krokom tancujúcich čižiem. Zažite letné radovánky v lone prírodných krás Slovenska. Skĺbte vaše nadšenie pre folklór s jedinečnými chuťovými zážitkami, a to ochutnávaním rôznorodých špecialít z kuchýň starých materí. Ponuka je naozaj veľkolepá – o vašu pozornosť sa budú snažiť jedlá ako párance so strúhankou, slivkové gule s makom či lekvárové perky s orechmi.

dekorace

Pre rozbehnutie vašej cesty po Slovensku vám poskytujeme stručný náhľad do festivalov s konkrétnymi dátumami a miestom ich uskutočnenia. Vybrali sme pre vás atraktívne festivaly odohrávajúce sa počas víkendových dní. Jednotlivé dátumy sú vybrané tak, aby sa festivaly neprekrývali.

Festival zabudnutých remesiel:30.6. 2018 – 1.7.2018 – Červený Kameň, Bratislavský kraj
Folklórne slávnosti pod Poľanou: 6.7.2018 – 8.7.2018 – Detva, Banskobystrický kraj
Beckovské slávnosti: 13.7.2018 – 15.7.2018 – Beckov, Trenčiansky kraj
Letné slávnosti – Huncokárske hody: 20.7.2018 – 22.7.2018 – Modra, Bratislavský kraj
Sitno Blues: 27.7.2018 – 29.7.2018 – Banská Štiavnica, Banskobystrický kraj
Jánošíkove dni: 2.8.2018 – 5.8.2018 – Terchová, Žilinský kraj
Dožinky: 11.8.2018 – 12.8.2018 – Myjava – Turá Lúka, Trenčiansky kraj
Slávnosti zvykov obce Jarabina: 17.8.2018 – 19.8.2018 – Jarabina, Prešovský kraj
Gemerský folklórny festival – 24.8.2018 – 25.8.2018 – Rejdová, Košický kraj
Prajeme vám príjemnú zábavu a množstvo nových zážitkov!