Mengeleho dievča


Druhá svetová vojna je najhrozivejší konflikt, ktorý vznikol na území celého sveta. Bojovalo proti sebe 60 štátov na takmer všetkých kontinentoch, okrem Antarktídy a Južnej Ameriky. Zomrelo 60 miliónov ľudí, z toho bola len tretina vojakov. Takže zomierali často nevinní ľudia, ktorí ani nevedelo prečo. A tak to bolo väčšinou so Židmi.

ostnatý drát

O čom asi je?

Viola Fischerová sa narodila v Lučenci. V tejto knihe opisuje ako tam vyrastala ešte pred vojnou a čo všetko sa udialo, keď sa k moci dostal Hitler. Stal sa nemeckým kancelárom a sám seba ustanovil za najmocnejšieho človeka v Nemecku. Napadol Poľsko a už sa to všetko začalo. Prijímali sa rôzne zákony, ktoré znevýhodňovali Židov.

koncentrák

Vysťahovali ich z ich domov, na ktoré si samy zarobili a pridelili im rôzne pivničné byty alebo byty v hrozivej časti mesta. Neskôr ich vysťahovali do geta a potom ich deportovali. Toto všetko opisuje Viola vo svojej knihe s jej skutočným životným príbehom, ktorý je neuveriteľný až hrozivý. Pri čítaní vás neraz zamrazí na chrbte, pretože jej životný príbeh naozaj nebol závideniahodný a napriek tomu všetko prežila. A nakoniec utiekla spolu s ďalšími troma ženami.
Prežila štyri koncentračné tábory a dokonca usvedčila jednu židovskú dozorkyňu, ktorá napriek tomu, že bola tiež väzenkyňa im robila zo života niekedy ešte väčšie peklo ako samotní nemeckí dozorcovia. Stretla ju len náhodou a hneď sa za ňou rozbehla a kričala na ňu.

koncentrační tábor

Aby som vám neprezradila všetko

Nakoniec, keď vojna skončila sa vydala. Keďže Mengele na nej robil rôzne pokusy myslela si, že nebude môcť mať deti. Či to tak naozaj bolo, sa dozviete na konci tejto zdrvujúcej knihy. Kniha nie je pre každého, pretože slabé povahy by ju nemuseli zvládnuť, ale začiatok si môžu prečítať, pretože tam opisuje ešte aj svoju mladosť a prvú lásku. Či sa za ňu aj vydala sa takisto dozviete na konci knihy.