Základom úspechu dobre vyzerajúceho dreva je správna ochrana dreva

Konečne ste sa presťahovali do domu alebo si kúpili chatu a chcete si v lete na terase len tak posedieť na novej hojdačke alebo na vašom záhradnom nábytku? Pokiaľ máte krytú terasu, nebezpečenstvo nie je také vysoké, aj keď aj v tomto prípade je nutná ochrana dreva, avšak o niečo menej ako v prípade, že vaše drevené nábytky, hojdačky alebo akékoľvek iné drevené prístrešky sú vystavené priamym dažďovým či slnečným vplyvom.

dřevěný stůl

Ochrana dreva vo forme olejov, impregnácií či farieb

Ak ste ten typ človeka, ktorému záleží na tom, aby drevo bolo zdravé a vydržalo čo najdlhšie je na mieste sa zaujímať o prostriedky na ochranu dreva. Takýchto prostriedkov je na trhu viacero. Prvým ochranných prostriedkom sú vosky a oleje na drevo. Ochranné vosky a oleje môžete zvoliť v prípade, že myslíte na prírodu, pretože sú šetrné k životnému prostrediu, ale aj vtedy ak chcete ochrániť drevo,ale zároveň mu nechcete odoberať prirodzený vzhľad a vôňu. Ďalej na ochranu dreva môžete zvoliť rôzne impregnačné nátery, ktoré sú určené napríklad na ochranu proti rôznym škodcom. Často sa využívajú pri náteroch krovov alebo iných drevených konštrukcií, ktoré potrebujete ochrániť dlhodobo. Zvyčajne sa nanášajú ako podkladová vrstva a bývajú aj bezfarebné. Ďalšou možnosťou ochrany dreva sú samotné farby a laky na drevo. V tomto prípade si môžete už zvoliť akúkoľvek farbu, ktorá sa vám páči a vyhovuje vašim požiadavkám. Náter farbou a lakom ochráni drevo pred slnečným žiarením, zbytočným vysúšaním a rovnako aj pred dažďom a následným hnitím dreva.

dřevo

Ochrana dreva – zdá sa vám, že je už neskoro?

Ak ste ochranu dreva zanedbali, alebo ste kúpili už starší dom, kde drevo nebolo pred tým nijako ošetrované, ani v tomto prípade nezúfajte. Aj v takomto prípade je stále na mieste baviť sa o ochrane dreva a to tak, že si zaobstaráte prostriedok s okamžitými likvidačnými a zároveň aj preventivnými účinkami. Takže ochrana dreva sa dá vykonať v akomkoľvek štádiu, či už je to na začiatku pred samotným použitím dreva alebo je drevo už poškodené. Na ochranu dreva určite netreba zabúdať, drevo sa vám odvďačí svojou dlhou životnosťou a zároveň svojím pekným vzhľadom. A vám to ušetrí ďalšiu prácu a aj časť financií.