Abeceda kvalitného trávnika

Ak sa chystáte trávnik zakladať siatím, ponúkame niekoľko dobrých rád, ako zvládnuť nielen zakladanie trávnika mačinovanie, ale aj jeho ďalšie udržiavanie v perfektnom stave.

tráva

v
Na zatrávňovanie si vyhraďte obdobie optimálne koncom leta alebo na jeseň. Pôdu pred siatím, asi 1-2 mesiace, dobre prekopte, stačí do hĺbky 20-25 cm a odstráňte nežiaduce kamene, skaly, korene. Dajte pozor, aby sa nepremiešali hlbšie vrstvy s vrchnými. Obdobie konca leta a jesene je s väčšou pravdepodobnosťou bohaté na zrážky a tak je predpoklad, že tráva rýchlejšie vyklíči a nevyschne.
v
Nezabudnite na pohnojenie pripravenej pôdy vopred, doplňte živiny rozhodením maštaľného hnoja na plochu budúceho trávnika a použiť môžete aj minerálne hnojivo.
sazenice

v
Takto pripravenú pôdu spevnite valcovaním pôdy valcom, na to určeným alebo utláčaním doskami, ktoré si pripevníte na chodidlá a pôdu jednoducho chodením po nej utlačíte.
v
Bezprostredne pred výsevom pôdu zahrabte hrabľami ťahom jedným smerom, čím vytvoríte asi 1cm hlboké ryhy pre výsev trávneho semena. To môžete zmiešať s pieskom, pri rozhadzovaní tým dosiahnete lepší rozptyl.
v
Zmes rozhadzujte tak, aby sa na 1 m2 dostali asi 3 až 4 kg osiva.
v
Vysiate semienka uhlaďte hrabľami a zvalcujte alebo utlačte už spomínanými doskami na nohách.
v
Dbajte na to, aby zasiata plocha bola pravidelne polievaná a aby nevyschla skôr, ako semená vyklíčia.

studna

v
Kosiť by ste mali prvýkrát až vtedy, keď budú mať steblá trávy 10-12 cm, no nikdy prvýkrát nekoste motorovou kosačkou, krehké stebielka by mohla vytrhať.
v
Po prvom pokosení trávnik znova prevalcujte, pomôže to jeho zahusteniu.
v
Na jar je vhodné dodať trávniku dusík, podporíte tým jeho rast, no a samozrejme, nezabúdajte na pravidelné polievanie.
v
Aby bol trávnik hustý a kompaktný a tiež aby sa na ňom nerozrástli rôzne druhy buriny, je dôležité priebežné dopĺňanie živín, podporia odolnosť trávnika aj proti chorobám a prípadnému suchu.