Pestovanie bonsají


Umenie pestovania maličkých stromčekov – bonsaj má svoje korene v Číne. Prináša so sebou nie len štýl pestovania stromčekov, ale bonsaj je aj filozofia, ktorá učí človeka porozumieť prírode aj sebe samému.
 modrá bonsai
Pestovanie bonsají nie je príliš náročné, tak ako si to obrovské množstvo ľudí myslí. Každopádne pokiaľ má byť stromček vždy zdravý a krásny, oplatí sa pri jeho pestovaní dodržiavať niekoľko zásad.
 

  • Dostatočná a pravidelná zálievka stromčeku.
  • Neustály prísun živín.
  • Denné svetlo.

 miniaturní bonsai
Bonsaje sa prirodzene delia na ihličnaté, okrasné listom teda tie ktoré majú na jeseň farebné lístie, okrasné plodom a posledné okrasné kvetom.
 

  • Substrát pod stromčekom nesmie nikdy vyschnúť „na prach“.

 
Táto zásada je dôležitá a tiež aj jej opak, premočená pôda tiež nespraví dobre. Mohlo by nasledovať zhadzovanie listov, vysychanie rastliny alebo zahnívanie koreňov. Bonsajky je potrebné zalievať pravidelne, čiže dopriať im poriadnu výdatnú zálievku a nechať ich približne dva dni na jej absorpciu. Každý pozorný a svedomitý pestovateľ si časom nájde svoj systém na svoje bonsajky.
 
Predovšetkým v činžiakoch je dôležité bonsaj rosiť a to hlavne v zime pokiaľ je bonsaj umiestnená na parapetnej doske alebo v blízkosti radiátora. Niektorým bonsajom tento sálavý vzduch nevadí, iné sú však naň vyslovene alergické. Najlepšie je položiť na parapetnú dosku nejakú väčšiu a hlbšiu keramickú nádobu so štrkom a vodou a na to položíte misku s bonsajom.  Takto sa okolo bonsaja vytvorí priam ideálna mikroklíma.
 strom-bonsai

  • Bonsaje roste aj zalievajte len odstátou vodou.

 
Pri častom rosení sa na listoch môže vytvoriť biely povlak – vodný kameň. Existujú však špeciálne laky na listy, ktoré tomuto javu dokážu predchádzať.
 

  • Bonsaje majú rady svetlo.
  •  

Bonsaj je vhodné v interiéri umiestniť tam, kde bude mať dostatok denného svetla a čo najbližšie k oknu. Pozor však na priame slnečné svetlo. Okrem toho však bonsaje svetlo milujú.